Bu Etsy Komisyon Hesaplama, ürününüz satıldığında, kargo ücretleri ve müşterilerinize tahakkuk ettirdiğiniz yer için maliyetinizi hesaplar.

Nasıl Etsy Komisyon Hesaplama

Satış başına size maliyeti hesaplamak için yapmanız gereken tek şey tüm verileri Etsy hesaplayıcısına girmek, ödeme stratejinizi seçmek ve Etsy maliyetleriniz kendiliğinden hesaplanmaya başlayacaktır.

Verileri USD ($) cinsinden doldurun.

Sonuçlar:

Hasılat: $

Liste Ücreti: $0.20

Ödeme Ücreti: $

İşlem Ücreti: $

Total Ücretler: $

Total Maliyet: $

Net Kar: $

Kar Marjı: %

Lira Cinsinden Kâr Marjı: ₺

Etsy Komisyon Hesaplama 2024

Açıklanan Etsy Komisyon Türleri

Etsy’de ürün satışı yaptığınızda, satış ve liste ile ilgili farklı işlemler için farklı türde komisyonlar vardır. Sürprizle karşılaşmadan önce bilmek daha iyidir, işte bilmeniz gereken bazı temel komisyon türleri.

Liste Ücreti Detayları

Liste ücretleri, Etsy mağazanıza herhangi bir ürün eklediğinizde size $0.20 tutarında bir ücret tahakkuk ettirir ve ücret, öğe listelendiğinde ödeme hesabınıza otomatik olarak eklenir. Ücretler listenizin dört ay boyunca veya öğeniz satılana kadar aktif kalmasını sağlar.

İşlem Ücreti Ayrıntıları

Herhangi bir öğeyi Etsy üzerinden satmak için müşteriden talep ettiğiniz toplam fiyatın %6,5’i kadar işlem ücretleri ödemeniz gerekecek, bu, müşteriye ödediğiniz nakliye ücretleri, hediye paketi ve özel bir ürün için tahakkuk ettirdiğiniz ücreti içerir.

Ödeme İşleme Ücreti İncelemeleri

Bu, Etsy ödeme sistemi üzerinden yaptığınız her işlem için ücret ödediğiniz süreci ifade eder. Etsy’nin ücretleri, sabit bir oran ve toplam satışın bir yüzdesi (3% + $0,20) şeklinde. Etsy bir satış yaptığınızda, Etsy ödeme işleme ücreti ve banka hesabınızın konumuna, belirli pazarlara ve bölgelere bağlı olarak değişen oranları düşer.

Otomatik Yenileme Ücreti Açıklaması

Eğer öğeniz dört ay içinde satılmazsa, Etsy otomatik olarak dört ayın sonunda listeleme ücretlerinizi $0,20 ek bir maliyetle yenileyecek ve öğenizi gelecek dört ay için yeniden etkinleştirecektir.

Veya eğer dört aydan daha kısa bir sürede satılırsa, aynı ücretle listeyi otomatik olarak yenileyecektir.

Çoklu Miktar Listeleme Ücreti

Müşteri aynı üründen tek bir işlemde birden fazla ürün satın alırsa, Etsy sizden her bir öğe için $0.20 ücret talep edecektir. Diyelim ki bir müşteriye 5 ürün sattınız, her bir ürün için $1.00 ödemeniz gerekecek ($0.20 x 5 = $1.00).

Özel Listeleme Ücreti

Belirli bir müşteriye öğe satmak istiyorsanız, Etsy size özel bir satış maliyeti olarak $0.20 ücret tahakkuk ettirecektir.

Bir örnek alalım, bir çift ayakkabıyı $150 sattınız ve kargo ücreti olarak $10, özelleştirme veya hediye paketi için $5 ücret aldınız. Etsy sistemi, müşteriye tahakkuk ettirdiğiniz toplam maliyetin %6,5’ini alacaktır, ki bu da ($165) ve karşılık gelen ($10,72) anlamına gelir.

Etsy Dış Reklam Ücreti

Etsy’nin iki tür reklamı vardır, biri site içi, diğeri site dışı.

Site İçi Reklam Maliyeti Açıklaması

Alıcılar Etsy listeleme reklamlarınıza tıkladığında, site içi reklam için bir ücret alırsınız (tıklama başına maliyet). Görüntüleme veya satışlarla ilgili herhangi bir ücret yoktur. İnternet üzerindeki bazı eski makaleler, tıklamanın fiyatının teklif edilebileceğini söylüyor, ancak gerçekte Etsy sistemi değiştikten sonra böyle bir durum yoktur.

Aksine, Etsy reklam için tıklama başına yaklaşık $0.2-0.5 ödeme yapar.

Site Dışı Reklam Fatura Bilgisi

Eğer bunları kullanıyorsanız, Etsy her bir sipariş için size bağlı olan bir Site Dışı Reklam ile bağlantılı olarak ücret tahakkuk ettirecektir. Maliyet, genel gelirinize ve satıştan yapılan gelirinize bağlı olarak hesaplanır. Son 365 gün içinde geliriniz $10.000 az ise, Etsy’nin Site Dışı Reklam programı aracılığıyla yapılan tüm satışların %15’ini faturalandırılırsınız. Ve eğer son 365 gün içinde geliriniz $10.000 veya daha fazlaysa, program aracılığıyla yapılan tüm satışların %12’sini faturalandırılırsınız.

Sonuç

Etsy komisyon hesaplayıcısı, çevrimiçi işletmelerin sürekli değişen manzarasını sürdüren satıcılar için önemli bir kaynaktır. Satıcılar, Etsy komisyon hesaplayıcısını kullanarak toplam maliyetleri, gelirleri, kar marjlarını, ücretleri ve masrafları hakkında bilgi sahibi olabilirler. Bu hesaplayıcı sayesinde satıcılar, bilinçli bir şekilde fiyatlandırma ve genel iş geliri üzerine kararlar verebilirler.